Mitévő légyen az egyszeri magyar hokifan a világválság begyűrűzésének hajnalán, a még egy utolsó herdálásra alkalmat adó Szeretet Ünnepén? Mit rakjunk szeretteinknek (és tétessünk magunknak) az örökzöld alá? A választ rendkívül megkönnyítette izmosodó rétegkultúránk számára válogatottunk szapporói kiküldetése. Mondhatnánk úgy is, hogy a 22 piros mezes, többé-kevésbé szakállas Mikulásunk puttonyában érkezett aranyszállítmány sok, eddig zárt kaput nyitott meg a honi médiapiacon.
Karácsonyra például annyi könyv jelenik meg szeretett sportágunkról, mint talán (jóakaratú pongyolasággal élve) eddig összesen. Két sí- és egy hódeszkás könyv mellett, az ünnepi sportkönyvkiadás felét képviseljük. Tekintsük át a friss kínálatot és a kiadói ajánlásokat:
Amler Zoltán - Szűcs Miklós:
Jégkorszak ...avagy az aranygeneráció hihetetlen története - CD melléklettel
Ringier Kiadó, 2008
"A Nemzeti Sport legújabb magazin-könyve a magyar jégkorong válogatott történetét mutatja be. A kiadvány az áprilisban az A-csoportba való feljutást kiharcoló játékosokról, a csapat megalakulásáról szól és eközben párhuzamosan korrajz is egyben, bemutatja az ebben az időszakban tapasztalható légkört a sportágban." - Olvasói értékelés: ***
Tejfalussy Béla - Kovács Attila:
Magyar hokisztori
G-Adam, 2008
"Ha körülnézünk a könyváruházak sport témájú könyvei között, akkor szomorúan tapasztalhatjuk, hogy a magyar jégkorongról szóló írás szinte alig jelent meg az elmúlt huszonöt évben. A MAGYAR HOKISZTORI című könyv megjelentetése már csak azért is szükségszerű, mert sportágunk több évtizedes halódás után látványos fejlődésen ment keresztül. Tejfalussy Béla, a sportágban 46 sikeres évet eltöltött korábbi játékos és játékvezető, jelenleg fiatalokkal foglalkozó edző, valamint egy tehetséges hokiőrült újságíró, Kovács Attila egy rendkívül érdekes és izgalmas kiadvánnyal örvendezteti meg a sport szerelmeseit 2008 őszén. A MAGYAR HOKISZTORI minden szempontból hiánypótló mű a sportkönyvek piacán: a kötetben a magyar jégkorong több, mint 80 éves története elevenedik meg az olvasó előtt, a legjelentősebb eseményeket, eredményeket pedig az akkori szereplők kommentárjai színesítik." - Olvasói értékelés: ****
Sanchez, Angela:
Jégkorong - Kerek könyv
Nemzeti Tankönyvkiadó, 2008
(A magyar kiegészítéseket írta: Buzás Norbert, Regős Péter, Sándor Zsolt)
"2008 karácsonyán a világ számos országában – köztük Magyarországon – szinte egy időben jelenik meg a Kerek könyvek sorozat újabb darabja, a Jégkorong. A korong alakú könyv a hoki történetét, a szabályokat, a különböző taktikai elemeket és a játék menetét ismerteti. A színes fényképek és a táblázatok segítségével felidézhetjük a közeli és a távoli múlt nagyszerű eredményeit, emlékezetes pillanatait.
A hoki Kanadából és az Egyesült Államokból indult világhódító útjára, de mára már figyelnünk kell Nagy-Britannia, Oroszország, Csehország, Svédország, Svájc, Finnország és Németország csapataira is. Sőt, mióta megtörtént a 'Szapporói Csoda', majd a divízió I-es világbajnokság A-csoportjában a magyar válogatott aranyérmes lett, nálunk is új időszámítás kezdődött. Erről és a magyar jéghoki történetének más felejthetetlen pillanatairól és egyéniségeiről is képet kaphatunk a gazdagon illusztrált kötetben.
Ez a könyv nemcsak a hoki szerelmeseinek szól, hanem azok is haszonnal forgathatják, akik még csak most ismerkednek a játék lényegével, a szabályokkal és a meccsek izgalmával." - Olvasói értékelés: *****
Az új kiadványok mellett kapható még az eddigi, hiánypótló bestseller is…
Spiller István:
Sport kezdőknek - Jégkorong
Papirusz Duola, 2004
"Amikor felkértek ennek a könyvnek a megírására, azt a feladatot kaptam, hogy népszerűsítsem a jégkorongot, más néven a hokit. Gondoltam, ez nem lesz nehéz, mert aki ismer - a Sport 1 szakkommentátoraként -, tudja rólam, hogy élek-halok ezért a sportágért. A népszerűsítés persze abból állhat, hogy elmondom, leírom, mi tetszik a jégkorongban, tudva, hogy néhány dolog sok embernek nem tetszik. Vegyük sorba, mi a jó a hokiban. Először is fantasztikusan izgalmas. Miért is? Mert gyors, lüktető a játék. Tudják például, hogy egy Bill Mosienko nevű játékos 21 másodperc alatt ütött a tengerentúli profi ligában, az NHL-ben (National Hockey League) mesterhármast 1952. március 23-án? Mutassanak egy olyan sportágat, ahol van kapus, és ezt meg lehet tenni! Mitől gyors a hoki? A válasz egyszerű, a jég, illetve a korcsolyázás miatt. Korizni gyorsabban lehet, mint futni vagy úszni. Persze a hoki nem csak a korcsolyázásból áll, van ott még egy-két zavaró körülmény, például a bot, a korong, az ellenfél vagy a palánk, de erről később. Először meg kell tanulni korcsolyázni minden irányba, aztán jöhet a többi."
A választékot bővíti egy, a közelmúltban megjelent, magánkiadású szakkönyv is…
Hortay Olivér - Nagy Attila:
Kapusiskola - "Az alapoktól a játékig"
TPS, 2008
"Ha a jégkorongról úgy tartják, hogy a jövő sportja, akkor szerzőkről pedig bátran állíthatom, hogy a jövő emberei. És tulajdonképpen nem is teljesen így van, hiszen mindkét tehetséges fiatal a jelenben is jelentős erőforrásai sportágunk fejlődésének. Attila a menedzsment, illetve a bíráskodás fejlesztése területén, Olivér pedig utánpótlás-válogatott sportolóként tette le a névjegyét a sportág asztalára. A 'Jégkorong kapusok' című munkával a fiatalok újabb bizonyítékkal szolgáltak, a sportág számíthat rájuk!
A könyv kapusok felszereléséről, fizikális és mentális képzéséről kínál modern, gyakorlati ismereteket. A szerzők – tematikailag jól szerkesztett – írása hoki-történeti jelentőségű, hiánypótló mű. Egyaránt szól sportolókhoz, szülőkhöz, edzőkhöz, sportvezetőkhöz. Javaslom mindenkinek: figyelmesen forgassák a lapjait, mert ez segítheti tájékozódásukat a jégkorongkapusok világában.
A könyvet lapozva eszembe jutottak Anatoly Tarasov szavai az ifjú Tretiakhoz: 'Tanulj mindig – minden órában, minden percben – légy kemény magadhoz, ne elégedj meg a ma sikereivel! Találd meg az utat a hibáid kijavításához, lépésről lépésre haladj előre!'
Géczi Gábor
a Magyar Jégkorong Szövetség Edzőbizottságának vezetője"
Azt hiszem, ez a valóságos kis könyvtár kellő alap lehet ahhoz, hogy végre kiterebélyesedjék a hazai minőségi jégkorong szakirodalom, ami elkerülhetetlen feltétele a sportág dinamikus fejlődésének.
E bölcselmek után visszatérve szagos és szúrós barátunk tövébe (most nem a Józsira gondolok egy-egy szép UTE-gól után, annál is inkább, mert amit körülírtam, a természet érthetetlen tökéletlensége folytán, önhibáján kívül zöld), sportágunk fentebb ismertetett jeles corvinái mellé kerülhetnek a nebulók korcsolyái, szerelései, emlékkorongok, a legfrissebb PC- és más platformjátékok, a kötelező lila szurkolói mez és egyéb, a való világban abszolút nélkülözhető kedves csecsebecsék között a svájci út prospektusa. És ha mindeme bőség láttán könnybe lábadt hálás tekintetünket körbehordozzuk szeretteinken, ne kerülje el figyelmünk a családi tévét sem, hiszen apránként DVD-n is megérkeznek hozzánk Hálivud kincsei. Hát mi kellhet több ennél egy tökéletes Karácsonyhoz? Talán egy nagy-nagy lila csillagszóró…
A nyugati kontinensen zajló internetes közvélemény-kutatás az alábbi sorrendbe rendezi a jégkorong alapvető – egyben kötelező – moziremekeit:
- JÉGTÖRŐK 1-2 (Slap Shot 1-2)
- CSODA A JÉGEN (Miracle)
- FRISS VÉR (Youngblood)
- HOKIS FIÚK 1-4 (Les boys 1-4) – nálunk sajnos csak a 4. rész látható,de az is k.jó!
- MAJD HA FAGY (Mystery, Alaska)
- KERGE KACSÁK 1-3 (The Mighty Ducks 1-3)
A rangsor persze vitatható, hiszen csak néhány millió amerikai okoskodása. Melléjük kívánkozik még a „SAJBU! SAJBU!” című rajzfilm összeállítás, amit nagyon öreg szurkolók nagyon régi televíziókon együtt láttak a Szbornaja felejthetetlen mérkőzéseivel, mint a szocializmus kőkemény válaszát a fentebb felsorolt hálivudi mételyre. Tehát vagy nagyon fiataloknak, vagy nagyon öregeknek… (mint a Karácsonyt általában).
Akkor hát előre is: KELLEMES LILA-FEHÉR KARÁCSONYT MINDENKINEK!
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Kommentek